خنک کردن خانه بدون استفاده از کولرسبک زندگی

خنک کردن خانه بدون استفاده از کولر

ترفندهای خنک کردن خانه بدون کولر

استفاده از هواکش، پوشیدن لباس های گشاد، هیدراته کردن بدن و … از روش‌های مناسب برای خنک کردن خود و خانه بدون استفاده از کولر می باشد.

همه ما در تابستان احساس گرما می کنیم و برخی افراد به دلیل طبع و مزاجی که دارند بیشتر از این وضعیت رنج می برند و برای خنک کردن خود از روش های معمول مثل کولرهای آبی یا گازی استفاده می کنند که لازم به ذکر است این ها تنها روش های خنک کردن نیستند. 

راه هایی برای خنک کردن عبارتند از :

بستن پنجره ها:

زمانی که کولر خراب باشد یا قصد استفاده از آن را نداشته باشید باید از تابش نور خورشید به پنجره ها جلوگیری کنید. به طوری که بیش از 30 درصد از گرمای هوای داخل منزل، از طریق پنجره وارد می شود. با استفاده از پرده تا حد زیادی می توانید این کار را انجام دهید.

اما باید کرکره ها را بسته نگه دارید. بعضی از افراد برای داشتن نور خورشید در منزل آن را بالا می بندند. در حالی که برخی دیگر آنها را به سمت پایین می اندازند تا فضای تاریک تر ایجاد کنند.

بستن درب ها:

از اینکه بدانید چقدر گرما از داخل درها عبور می کند حتما شگفت زده خواهید شد. حتی اگرپرده و یا درب عایق طوفان داشته باشید؛ اساسا، نور می تواند گرما ایجاد کند بنابراین باید خانه را تاریک نگه دارید و درب ها را محکم ببندید تا آن گرمای اضافی را از منزل دور نگه دارید.

استفاده از یخ و پنکه:

این یک ترفند قدیمی است که مردم سال ها پیش زمانی که تهویه مناسب وجود نداشت استفاده می کردند. آنها یخ را داخل کاسه بزرگی می ریختند و سپس آن کاسه را روبروی باد پنکه قرار می دادند. این کار باعث ایجاد نسیمی خنک می شود که در روزهای گرم احساس خوبی به افراد می دهد.

استفاده از ملحفه پنبه ای:

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید در فصل تابستان برای خنک شدن خود انجام دهید استفاده از ملحفه های نازک یا پنبه ای به جای پتو و روانداز های پشمی است.

استفاده از پنکه سقفی:

پنکه سقفی می تواند به اندازه کافی به خنک نگه داشتن خانه کمک کند زیرا به طور مداوم هوا را جا به جا می کند. اما مطمئن شوید که در طول آب و هوای گرم، پره ها در جهت خلاف عقربه های ساعت می چرخند. این کار به خنک شدن بهتر خانه کمک می کند.

تمرکز روی خود:

بعضی اوقات وقتی نمی توانید دمای اتاق را کاهش دهید، می توانید دمای بدن خود را پایین بیاورید. شما می توانید این کار را با مصرف نوشیدنی های سرد و خنک انجام دهید و یا یک پارچه خنک را به گردن یا ناحیه مچ خود بمالید و لباس های خنک تر بپوشید. همچنین سعی کنید بطری های 2 لیتری آب را منجمد کنید، سپس آنها را زیر پای خود قرار دهید.

استفاده از هواکش:

اکثر افراد داخل سرویس بهداشتی و آشپزخانه هواکش دارند، اگر هواکش دارید از آنها استفاده کنید. در واقع خروج بخار از منزل هنگام پخت، می تواند گرما را از خانه شما بیرون بکشد.

باز گذاشتن پنجره ها در ساعات خنک روز:

یکی از کارهایی که می توانید برای خنک نگه داشتن منزل و کاهش هزینه های برق انجام دهید این است که صبح زود یا آخر شب کولر را خاموش کرده و درب و پنجره ها را باز کنید.

استفاده از بالش های دارای کیسه آب سرد:

با استفاده از این نوع بالش ها که در داخل آنها کیسه آب یا ژل سرد در طرفین قرار دارد، می توان حرارت بدن را کاهش دارد. از بطری آب یخ یا آب سرد بر روی تخت و محل قرار گیری پاهای خود استفاده کنید زیرا علاوه بر کاهش دمای بدن، موجب آرام شدن اعصاب نیز می شود.

استفاده از لامپ های کم مصرف:

لامپ های رشته ایی معمولی چندان مؤثر نیستند و گرمای زیادی ساطع می کنند. لامپ های رشته ای تقریبا 90 درصد انرژی خود را به صورت گرما، هدر می دهند. بنابراین اگر سیستم تهویه نداشته باشید، گرما را تشدید می کنند. بنابراین لامپ های کم مصرف را جایگزین آن کنید تا گرما تولید نکنند.

استراتژی های آشپزی:

شما می توانید برای خنک نگه داشتن منزل از تجربیات دیگران هم استفاده کنید، مثلا خانم ها خانه‌دار که در این زمینه تجربه دارند پیشنهاد می کنند، برای جلوگیری از گرمای منزل صبح زود که هنوز هوا خنک است شروع به آشپزی کنید یا از روش های سریع پخت و پز مثل زودپز و گریل استفاده کنید.

نصب سایبان دائمی:

اگر خانه شما هیچ حفاظتی در برابر تابش خورشید نداشته باشد، آنگاه نور به طور مستقیم وارد منزل شده و تولید گرما می کند. می توانید با افزودن سایبان ها به پنجره ها و حتی کاشت درختان سایه ایجاد کنید. هر چه خورشید کم‌تر به پنجره بتابد، بهتر خواهد بود، و منزل خنک تر خواهد ماند.

منجمد کردن ملحفه ها و لباس خواب:

شاید خنده دار به نظر برسد، اما کارهایی می توان انجام داد که بدون استفاده از کولر خود را خنک کنید مثلا ملحفه یا لباس خواب خود را منجمد کرده و سپس از آن استفاده کنید.

فریز کردن کیسه ها آب گرم:

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما می توانید کیسه های آب گرم را که برای درمان درد استفاده می شود، با یخ یا آب سرد پر و آن را منجمد کنید. سپس آن را روی پا ها قرار دهید تا شما را خنک کند. کیسه ها گزینه خوبی هستند زیرا عرق نمی کند و باعث آشفتگی نمی‌شود و زمان می برد تا سرمای خود را از دست دهد.

در نظر گرفتن جایگاه دریچه کولر:

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که دریچه کولر را در جایگاه مناسب قرار دهید تا منزل، یکنواخت و بهتر خنک شود.

خوابیدن با ملحفه مرطوب:

برای خنک کردن خود در روزهای گرم تابستان می توانید ملحفه یا حوله را با آب سرد مرطوب کنید، سپس آن را بر روی خود قرار خواهید داد تا هنگام خواب احساس خنکی داشته باشید.

پوشیدن لباس کم و گشاد:

وقتی به فصل تابستان و هوای گرم می رسیم، به خاطر داشته باشید  لباسهای کم و گشاد بپوشید. اساسا این به این معنی است که در منزل لباس های راحتی گشاد و نخی بپوشید تا نیاز کمتری به روشن شدن کولر باشد.

استفاده از نبض:

اگر بتوانید چیزی خنک روی نبض خود بمالید، دمای بدن شما بسیار سریع کاهش پیدا می کند. نقاط نبض شما روی مچ، گردن، آرنج، قوزک پا، پشت زانوها، پاها و ناحیه کشاله ران قرار دارند.

بنابراین یک کیسه یخ یا پارچه مرطوب را در هر کدام از این مناطق قرار دهید تا دمای بدن کاهش یابد و احساس خنکی کنید.

گرفتن دوش آب سرد:

در روزهای گرم تابستان گرفتن یک دوش آب سرد بسیار لذت بخش است.

پای سرد:

پاها نبض دارند و مچ پا نیز همین طور است، بنابراین ابتدا پاهای خود را بشویید و زمانی که تمیز شد، پاهای خود را داخل سطل و یا یک کاسه آب یخ قرار دهید؛ این کار به خنک کردن دمای بدن شما کمک می کند.

از پریز خارج کردن وسایل الکترونیکی:

اگر تا به حال به وسایل الکترونیکی دست زده باشید، متوجه داغی آنها می شوید. به این ترتیب زمانی که وسایل الکترونیکی مورد استفاده قرار نمی گیرند، آنها را از برق بکشید. این کار به کاهش گرمای اضافی منزل کمک خواهد کرد.

پوشاندن درب و پنجره ها:

قبلا به بستن درب و پنجره ها اشاره شده است اما برای جلوگیری از خروج هوای سرد و ورود هوای گرم از حوله و پتو برای پوشاندن درب و پنجره ها استفاده کنید.

سیستم تهویه:

این یک جایگزین بسیار ارزان‌تر از کولرهای گازی است. اساسا، تهویه هوای بیرون را می گیرد و آن را به هوای سرد و یا گرما تبدیل می کند. با این حال، شما باید از پنکه برای انتقال هوا در خانه استفاده کنید زیرا هیچ دریچه ای در خانه وجود ندارد.

برای اطلاعات بیشتراپلکیشن برق من را در گوشی هوشمند خود نصب کنید. لینک نصب:

ht[tps://bargheman.com/mobile-app

موضوع الگوی مصرف هم در این پست به خوبی توضیح داده شده است. ببینید.

http://tavanirpr.ir/?p=2196

اگرمایل بودید با دیگران به اشتراک بگذارید. 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن