سبک زندگینکات ایمنی در فصل زمستان

نکات ایمنی در فصل زمستان

در این متن درباره نکات ایمنی در فصل زمستان مطالعه می کنیم و پانزده توصیه مهم ایمنی به خانواده ها در شروع فصل سرما برای پیشگیری از حوادث گاز را مورد بررسی قرار می دهیم.آتش سوزی و گاز گرفتگي و مرگ خاموش
با فرا رسیدن فصل سرما، استفاده از وسایل گرمازا افزایش پیدا میکند رعایت چند نکته ایمنی قبل از راه اندازی وسایل گاز سوز گرمایشی، میتواند در پیشگیری از حوادث تلخ و حفظ جان شما و خانواده عزیزتان بسیار کارآمد باشد:
۱. قبل از نصب بخاری از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود. استفاده از بخاری هایی که مجهز به سیستم کمبود اکسیژن (ODS) بسیار با اهمیت می باشد.
۲. بررسی نشتی گاز از اتصالات مهم است این کار را می‌ توانید با استفاده از کف آب و صابون انجام دهید.
۳. از مکش مناسب دودکش ها مطمئن شوید. تست مکش دودکش ها قبل از نصب لوله دودکش بخاری ضروری می باشد این کار ساده را می توانید با روشن کردن یک تکه روزنامه و قرار دادن آن روبروی لوله دودکش انجام دهید در صورتیکه دودکش بخاری درست کار کند باید شعله آتش را به سمت خود بکشاند.
لازم به یادآوری است شاید دودکش شما سال پیش درست سرویس شده باشد ولی این ملاک نیست زیرا امکان دارد در طی این یک سال که از بخاری استفاده نکرده اید جسم خارجی درون دودکش قرار گرفته باشد یا کلاهک اچ دودکش افتاده باشد.
۴. تمام شلنگ ها باید با بست استاندارد به شیر ها و لوله های گاز نصب شده باشد.
۵. تمام شیرهای مرتبط به وسایل گاز سوز باید مجهز به سر شیر باشند تا در صورت حادثه به سرعت بسته شوند.
۶. بدون هماهنگی و اطلاع همسایه ها اقدام به قطع شیر اصلی گاز واحدهای دیگر ننمایید زیر بعضی از خانوادها از وسایل گاز سوزی استفاده میکنند که مجهز به ترموکوپل نیست مانند سماور گاز و به یک بار باز و بسته کردن شیر شعله خاموش و گاز در واحد منتشر می شود.
۷. در صورتی که وسایل گرمایشی را روشن کردید و احساس سنگینی و سر درد نمودید آن را جدی بگیرید و به بررسی و چک وسایل گاز سوز و سیستم گاز منزل اقدام کنید.
۸. درفصل سرما از پوشاندن تمام درز درب و پنجره به بهانه گرم تر شدن خانه خوداری نمایید.
۹. قبل از روشن نمودن وسایل گاز سوز به بالای پشت بام رفته و از وجود کلاهک H مطمئن شوید. (برای دودکش های معمولی یا بدون فن)
۱۰. در صورت نیاز به مشورت می‌ توانید با آتش نشانی و یا دفاتر نظام مهندسی مناطق تماس بگیرید.
۱۱. از سالم بودن شلنگ وسایل گرمایشی اطمینان حاصل شود شاید در طول یک سال گذشته پوسیده شده باشند و دوام خود را از دست داده باشند.
۱۲. استفاده از وسایلی گاز سوزی که دودکش آن از شیشه و دیوار بیرون داده شده مجاز نیست. وزش یک باد شدید می تواند مانع از مکش دودکش شود. این دودکش ها مکش مناسب ندارند و خطر گاز گرفتگي را تشدید می کنند.
۱۳. ما خانواده های ایرانی عادت داریم که شب ها بعضی از غذاها را برای صبحانه تا صبح روی اجاق گاز قرار دهیم و روشن بماند. این کار با توجه به تغییر ساختار خانه ها از جمله بکار بردن درب و پنجره های دو جداره و بدون درز و در نتیجه کمبود اکسیژن و نشر گاز CO خطرناک است.
۱۴. دریچه های کوچکی که 30 سانتیمتر زیر سقف آپارتمان های شما تعبیه شده دریچه های تامین هوای وسایل گاز سوز می باشد هرگز مسدود نشوند. و روی این دریچه ها برچسب عدم مسدود شدن باید خورده شود.
۱۵. لوله های قابل انعطاف یا خرطومی که اشتباها بعنوان رابط دودکش استفاده می شوند، دودکش نیستند.
امکان اتصال و چفت و بست کامل آنها به وسیله گازسوز و دودکش دیوار وجود ندارد و همچنین به آسانی سوراخ های ریزی در بدنه لوله ایجاد میشود و گاز CO یا مونواکسیدکربن از محل اتصالات و این سوراخ های ریز، نشت می کند و سلامت و جان اعضای خانواده را بشدت تهدید می کند.
برای اطلاعات بیشتراپلکیشن برق من را در گوشی هوشمند خود نصب کنید. لینک نصب:
ht[tps://bargheman.com/mobile-app
موضوع الگوی مصرف هم در این پست به خوبی توضیح داده شده است. ببینید.
http://tavanirpr.ir/?p=2196
اگرمایل بودید با دیگران به اشتراک بگذارید
 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن