راهکار برای کاهش مصرف گاز در فصل زمستانسبک زندگی

راهکار برای کاهش مصرف گاز در فصل زمستان

با ورود به فصول سرد سال میزان مصرف گاز جهت تامین گرمایش به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. بدون شک همه ما دوست داریم در یک روز سرد بارانی یا برفی قدم به خانه‌ای گرم و نرم گذاشته و از دمای مطلوب آن لذت ببریم. مصرف انرژی در کشور ما، خصوصا در فصول سرد، بیش از حد استاندارد است، در حالی که می‌توان با کنترل میزان انرژی مصرفی و کاهش هزینه‌ گرمایش، به همان گرمای مطلوب رسید.

راهکارهایی برای کاهش مصرف گاز در سیستم گرمایش خانه عبارتند از:

۱.تمیز کردن رادیاتور

کثیف شدن و خاک گرفتن رادیاتورها در طول زمان نه تنها بر ظاهر آن‌ها، بلکه روی عملکردشان هم تاثیر می‌گذارد. بهتر است رادیاتور را به طور مرتب با جارو کشیدن اطراف و روی آن و استفاده از برس مخصوص تمیزکننده رادیاتور تمیز کنید. سطح بیرونی رادیاتور را به راحتی می‌توانید با آب گرم و صابون تمیز کنید. تمیز کردن منظم رادیاتور به عملکرد بهتر و گرمایش مناسب آن کمک کرده و به کاهش مصرف گاز منجر می‌شود.

۲. جلوگیری از جریان هوای سرد 

 جلوگیری از ورود جریان هوای سرد به داخل اتاق در فصول سرد سال اهمیت زیادی دارد. این جریان هوا می‌تواند از طریق پنجره‌ها، درب و دودکش شومینه وارد اتاق شود و بر عملکرد رادیاتور اثر بگذارد. بهترین کار استفاده از نوار درزگیر برای پنجره و پوشاندن درز درب‌ها و هر فضایی که مجرای ورود هوای سرد باشد است. این مورد یکی از ارزان‌ترین راهکارها جهت کاهش مصرف گاز محسوب می‌شود.

۳.انتخاب بهترین درجه حرارت

یکی از مهم‌ترین موارد جهت کمک به کاهش مصرف گاز و صرفه‌جویی در قبوض گرمایش انتخاب وسیله گرمایی و درجه مناسب با متراژ خانه است. مهم است که رادیاتور خانه شما بیش از حد کوچک و یا بیش از اندازه بزرگ و پرحرارت نباشد. درجه حرارت مناسب خانه شما بستگی به متراژ، ارتفاع سقف، ابعاد پنجره‌ها و عوامل دیگری دارد که جهت کاهش هزینه گرمایش این موارد نیاز به بررسی دارند.

۴.تنظیم مناسب ترموستات

اگر دمای ترموستات را جهت سریع‌تر گرم شدن فضا بیش از حد (بیش از ۳۰ درجه) بالا ببرید نتیجه خلاف آن چیزی خواهد شد که انتظار دارید. ترموستات در واقع یک محدودکننده است نه شتاب دهنده. اگر فراموش کنید که درجه را بیش از حد بالا بردید و آن را پایین نیاورید، هزینه گرمایش خانه شما سر به فلک می‌زند.هر یک درجه کاهش در دمای ترموستات تا ۱۰ درصد به کاهش مصرف گاز و صرفه‌جویی در قبوض گرمایش کمک می‌کند.

۵.هواگیری رادیاتور

مراقبت و نگهداری از رادیاتور قبل و بعد از استفاده اهمیت زیادی دارد. قبل از روشن کردن مجدد، رادیاتور حتما باید هواگیری شود؛ این کار باعث یکدست شدن گرما و گرم شدن سریع‌تر رادیاتور و در نتیجه صرفه‌جویی در قبوض گرمایش می‌شود. انجام هواگیری عملکرد کلی رادیاتور را بهبود داده و میزان انرژی مصرفی جهت رسیدن به دمای مطلوب را کاهش می‌دهد.

۶.استفاده از پرده، فرش و موکت

وجود فرش و موکت و همچنین پرده (پارچه‌ای) به حفظ گرما در خانه کمک می‌کند. کف پارکت و سرامیک و یا استفاده از پرده‌های کرکره‌ای باعث دیر گرم شدن و سردی بیشتر فضا خصوصا در خانه‌های بزرگتر می‌شوند. وجود پرده پارچه‌ای، فرش و موکت می‌تواند تا ۶۰ درصد بیشتر به حفظ گرمای خانه و صرفه‌جویی در قبوض گرمایش کمک کند.

۷.ارتقا ترموستات

وجود یک ترموستات مناسب به حفظ گرمایش خانه کمک شایانی می‌کند.در بسیاری از خانه‌های قدیمی از ترموستات‌های کهنه استفاده می‌شود که کارایی لازم را ندارند. این ترموستات‌های قدیمی باعث کندی گرمایش آب و رادیاتورها می‌شود. تعویض آن‌ها و استفاده از مدل‌های به روز و ارتقا یافته می‌تواند نقش مهمی در کاهش مصرف گاز و صرفه‌جویی در قبوض گرمایش داشته باشد.

استفاده بهینه از انرژی جهت گرمایش خانه نه تنها برای کاهش مصرف گاز و صرفه‌جویی در قبوض سیستم گرمایشی، بلکه جهت جلوگیری از هدر رفت و مصرف مازاد انرژی بسیار حائز اهمیت است. اصلاح الگوی مصرف انرژی و انتخاب سیستم‌های گرمایشی به روز هم به جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش هزینه‌ها و هم به افزایش راحتی و آسایش اعضای خانه کمک شایانی خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتراپلکیشن برق من را در گوشی هوشمند خود نصب کنید. لینک نصب:

https://bargheman.com/mobile-app

موضوع الگوی مصرف هم در این پست به خوبی توضیح داده شده است. ببینید.

http://tavanirpr.ir/?p=2196

اگرمایل بودید با دیگران به اشتراک بگذارید. 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن