راهکارهایی برای صرفه جویی در زمستانمدیریت مصرف

راهکارهایی برای صرفه جویی در زمستان

در این متن راهکارهایی برای صرفه جویی در زمستان را می خوانیم.

۱. بستن درب اتاق‌های بدون استفاده

یکی از بهترین روش‌های کاهش مصرف گاز در زمستان این است که درهای منزل و اتاق‌ها را ببندید. اگر یکی از اتاق‌هایتان سرد است و از هیچ نوع وسیله گرمایشی در داخل اتاق استفاده نمی‌شود، بهتر است در آن را ببندید تا هوای سرد وارد قسمت‌های دیگر خانه نشود. هم‌چنین نصب فنر برای جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل و باز نماندن درهایی که با فضای بیرون در ارتباطند را فراموش نکنید.

۲. پوشیدن لباس‌های بیشتر

یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف گاز، کم کردن دمای خانه  و پوشیدن لباس‌های گرم است. اگر تنها یک درجه از دمای خانه را کم کنید، به راحتی توانسته‌اید هزینه‌های گرمایشی منزل خود را ۵ درصد کاهش دهید.

۳. دو جداره کردن پنجره‌ها

یک پنجره تک جداره ۱۰ برابر بیشتر از یک پنجره دو جداره انرژی را هدر می‌دهند. برای کاهش هدر رفتن انرژی از طریق پنجره‌ها، یک لایه هوای ساکن بین محیط داخل و خارج ایجاد کنید. برای این منظور می‌توانید یک لایه دیگر شیشه یا اکریلیک شفاف روی پنجره نصب کرده و فضای بین آن‌ها را به طور کامل درزبندی کنید. با انجام این کار، از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌شود. برای اینکه تبادل حرارتی را از طریق پنجره‌ها کاهش دهید می‌توانید از قاب‌های استاندارد UPVC یا آلومینیوم ترمال‌بریک استاندارد استفاده کنید.

۴. استفاده از عایق‌های ویژه پنجره

عایق‌های ویژه پنجره که به شکل برچسب‌های شفاف در بازار موجود هستند، می‌توانند تا حدودی نقش پنجره‌های دو جداره را ایفا کنند. از این عایق‌ها هم می‌توانید در تابستان و هم در زمستان استفاده کنید.با استفاده از این عایق‌ها در تابستان می‌توانید به میزان ۸۰ درصد از ورود گرما به داخل منزل جلوگیری کنید.عایق‌های ویژه پنجره قادرند ۳۰ درصد از تلفات حرارتی را در فصل زمستان کاهش دهند. در صورتی که نتوانستید عایق‌های ویژه پنجره را تهیه کنید، می‌توانید از ورقه‌های پلاستیکی شفاف استفاده کنید. این ورقه‌ها دقیقا کار عایق پنجره را انجام می‌دهند. با استفاده از چسب‌های دو طرفه این ورقه‌ها را طوری به شیشه بچسبانید که چند میلی‌متر با آن فاصله داشته باشند. به عنوان راهکاری ساده تر می‌توانید در هفته‌هایی که هوا سردتر است دور تا دور پنجره‌ها را نایلون بکشید و آن را با چسب نواری پهن بچسبانید.

۵. پوشاندن کانال‌های کولر

برای این منظور بهتر است با استفاده از یک پوشش ضخیم، کانال‌های کولر را از داخل خانه بپوشانید.

۶ . متناسب بودن اندازه بخاری گازی با متراژ خانه

یکی دیگر از راهکار‌های کاهش مصرف گاز در زمستان انتخاب صحیح بخاری گازی است. بخاری را انتخاب کنید که با متراژ محل نصب بخاری متناسب باشد. از بخاری بزرگ برای محیط کوچک یا بالعکس استفاده نکنید.هنگام انتخاب بخاری گازی، به برچسب انرژی که روی آن قید شده است توجه کنید. بخاری را انتخاب کنید که بازده انرژی بالایی داشته باشد. بازده انرژی روی برچسب انرژی قید شده است. رده انرژی A-B بهترین انتخاب و رده انرژی G بدترین انتخاب است. مدل‌های دارای رده انرژی A نسبت به مدل‌های دارای رده انرژی G، میزان ۳۲ درصد بیشتر صرفه‌جویی خواهند داشت.

۷. عدم استفاده از شومینه

شومینه با این وجود که دکوراسیون داخلی منزل را زیباتر می‌کند، اما تأثیر مثبتی در گرمایش خانه ندارد. شومینه تنها محیط اطراف خودش را گرم می‌کند و تأثیر آن در دیگر نقاط منزل احساس نمی‌شود. در صورت عدم استفاده از شومینه، در شومینه را به طور کامل بپوشانید تا اثر دودکشی آن مهار شود.

۸. نصب پرده‌های چین‌دار

پرده‌های چین‌دار باعث کاهش مصرف گاز در زمستان می‌شوند و تا حد زیادی جلوی اتلاف حرارت را می‌گیرند. پرده‌های چین‌دار را در فصل تابستان نیز می‌توان مورد استفاده قرار داد. کارایی آن‌ها در فصل تابستان به این صورت است که جلوی تابش نور خورشید را می‌گیرند و باعث خنک شدن فضای داخل منزل می‌شوند. در فصل زمستان، پرده را طوری نصب کنید که امکان حرکت آزادانه هوا در پشت آن وجود نداشته باشد. برای این منظور می‌توانید فاصله ریل پرده تا دیوار را با تخته پر کنید.

۹. عایق‌بندی رادیاتورها

برای کاهش مصرف گاز در زمستان لازم است که این موارد را به خاطر داشته باشید:

لوله‌های آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق‌بندی کنید

گاه گاهی به شوفاژخانه بروید تا مطمئن شوید ترکیدگی یا شکافی در لوله‌ها دیده نمی‌شود

برای افزایش بازتاب حرارتی رادیاتور، یک ورق آلومینیومی را در پشت آن قرار دهید.

روی رادیاتورها را نپوشانید.

برای پنهان کردن رادیاتور، مبل یا اجسام دیگر را جلوی آن قرار ندهید و اجازه دهید هوای گرم داخل خانه پخش شود.

گاه گاهی رادیاتورها را هواگیری کرده و فن‌کوئل‌ها را تمیز کنید.

۱۰. تنظیم آبگرمکن در دمای مناسب

یکی دیگر از راهکار‌های کاهش مصرف گاز در زمستان این است که دمای آبگرمکن را روی ۶۰ درجه سانتی گراد یا حتی کمتر تنظیم کنید. آبگرمکن‌های قدیمی و آبگرمکن‌هایی که در رده انرژی C یا پایین‌تر قرار دارند، سوخت بیشتری را هدر می‌دهند.

۱۱. انتخاب صحیح دودکش

دودکشی را انتخاب کنید که سطح داخلی‌اش صاف و صیقلی داده شده باشد.

سعی کنید در مسیر دودکش، از زانویی استفاده نشود.

برای اینکه اجسام خارجی نتوانند وارد دودکش شوند، بهتر است در بالای دودکش کلاهک مناسبی نصب کنید.

۱۲. روشن نگذاشتن بیهوده اجاق گاز

بهتر است هنگام طبخ غذا، شعله گاز را زیاد نکنید؛ زیرا دمای بالاتر از نقطه جوش باعث تبخیر آب غذا می‌شود و تأثیری در سرعت پخت غذا ندارد. همچنین بهتر است ظرف‌های کوچک را روی شعله‌های کوچک و ظرف‌های بزرگ را روی شعله‌های بزرگ قرار دهید.

اولین و مهم‌ترین روش صرفه‌جویی در مصرف انرژی این است که متناسب با اندازه منزل و اتاق‌ها، اقدام به خرید وسایل گرمایشی کنیم.

 برای اطلاعات بیشتراپلکیشن برق من را در گوشی هوشمند خود نصب کنید. لینک نصب:

ht[tps://bargheman.com/mobile-app

موضوع الگوی مصرف هم در این پست به خوبی توضیح داده شده است. ببینید.

http://tavanirpr.ir/?p=2196

اگرمایل بودید با دیگران به اشتراک بگذارید

برای اطلاعات بیشتراپلکیشن برق من را در گوشی هوشمند خود نصب کنید. لینک نصب:

ht[tps://bargheman.com/mobile-app

موضوع الگوی مصرف هم در این پست به خوبی توضیح داده شده است. ببینید.

http://tavanirpr.ir/?p=2196

اگرمایل بودید با دیگران به اشتراک بگذارید

 

لوازم برقی خانگی استفاده شود و در پایان باید به این موضوع اشاره کرد که لازه ما در حفظ انرژی های زمین برای نسل های دیگر کوشامداشته باشیم را می خوان

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن