راهکار برای صرفه جویی در مصرف برقلوازم خانگیمدیریت مصرف

وسایل برقی که بیشترین مصرف برق خانگی را شامل می شود .

خلاصه مطلب
 • کدام وسایل برقی که بیشترین مصرف برق خانگی را شامل می شود؟
 • چند راهکار ساده که مبلغ قبض خود را کاهش دهیم .
 • نحوه صحیح استفاده از لوازم برقی
 • یخچال را پر و دائم باز و بسته نکنیم.
 • راهکارهایی برای استفاده بهینه از یخچال
 • کولر آبی یا گازی؟
 • راهکار برای کاهش هزینه مصرف کولرها
 • صرفه اقتصادی لامپ‌های فوق کم‌مصرف در بلندمدت
 • مزایای لامپ کم مصرف
 • راهکار برای صرفه جویی در برق

چند راهکار ساده که مبلغ قبض خود را کاهش دهیم .

شاید به این نکته توجه نداشته باشید که در خانه سه وسیله پرکاربرد است که نزدیک به نود درصد مصرف برق در خانه را به خود اختصاص می دهد. با رعایت نکات ساده در این حوزه و دقت در مصرف  این سه وسیله به سادگی می توانید مبلغ قبض برق خود را کاهش دهید.

متخصصان برق می گویند بخش قابل توجهی از مصرف برق خانگی در فصل گرم سال عموماً به 3 بخش یعنی “کولر“،”یخچال” و “روشنایی” اختصاص دارد، به بیان ساده تر یخچال و فریزر به تنهایی 35 درصد، کولر 35 درصد و روشنایی 15 تا 20 درصد مصرف برق خانگی را مصرف می کنند.

در صنعت برق و در بخش خانگی، تجاری، اداری و عمومی کشور بیش از 50 درصد برق تولیدی کشور را به خود اختصاص می‌دهند و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته، بخش عمده مصرف برق به بخش مولد یعنی تولید و صنعت اختصاص می‌یابد و صرف به حرکت درآمدن چرخ‌های اقتصاد و تولید ناخالص داخلی کشورها می‌شود. کشورهای پیشرو بخش قابل توجهی از برق تولیدی را در بخش های صنعت و کشاورزی که به عنوان بخش مولد هستند مصرف می کنند.البته در کشور ما  در بخش خانگی و حتی سایر بخش‌ها که از وسایل سرمایشی و روشنایی استفاده می‌کنند، با اندکی توجه و مصرف بهینه می‌توان به تأمین برق کشور به‌خصوص در اوج بار مصرف کمک شایانی کرد و علاوه بر این مشمول پرداخت هزینه‌های اضافی در قبوض برق نشد.
بر این اساس پیشنهاد می شود نحوه صحیح استفاده از لوازم برقی، به ویژه وسایلی که بخش قابل توجهی از مصرف برق منازل را به خود اختصاص می‌دهند را فرا بگیرید.

حال بیایم این روش ها را باهم مرور کنیم.

وسایل پرمصرف

یخچال را پر و دائم باز و بسته نکنیم.

 یخچال و فریزر از جمله لوازم برقی است که باید به‌طور دائم به پریز برق متصل باشد و قطع برق آن حتی برای چند ساعت می‌تواند سبب فاسد شدن موادغذایی شود، اما چگونه می‌توان مصرف برق یخچال را کاهش داد و بیشترین بهره‌وری را از این وسیله مهم الکتریکی داشت؟ مهم‌ترین پیشنهادات کارشناسان انرژی در این باره به شرح زیر هستند:

 1. تنظیم درجه ترموستات یخچال بین 3 تا 5 درجه اقدامی است که باعث صرفه‌جویی برق می‌شود. همچنین فریزر که مواد غذایی در آن مدت زمان زیادی نگه داشته می‌شود، از وسایل پرمصرف انرژی است که با راهکار ساده تنظیم درجه ترموستات بین 15 تا 18 درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌توان مصرف انرژی را در این وسیله نیز پایین آورد.
 2. باز و بسته کردن مکرر درب یخچال و فریزر موجب افزایش 10 کیلووات ساعت مصرف برق و افزایش هزینه‌برق مصرفی می‌شود، ضمن این‌که باعث هدر رفت سرما نیز خواهد شد.
 3. از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر خودداری کنید، چراکه این کار گردش هوا را در این وسایل دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می‌شود.
 4. از قرار دادن ظروف غذای گرم در یخچال خودداری کنید.

وسایل پرمصرف

5.خراب بودن لاستیک درب یخچال و فریزر موجب افزایش 20 درصدی انرژی مصرفی و هزینه‌برق خانواده می‌شود، بنابراین لازم است نوارهای دور یخچال را مرتب کنترل کرده و در صورت کوچک‌ترین نشت هوا، نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کرد.

6.برفک یخچال را به‌طور مرتب تمیز کنید، زیرا بار ضخامت برفک به میزان 5 میلی‌متر، مصرف انرژی را بالا می‌برد.

7.به‌منظور تهویه هوا در اطراف یخچال و فریزر سعی کنید که فاصله مناسب (10 سانتی‌متری) از دیوارها حفظ شود که این کار موجب کاهش مصرف برق به میزان 5 کیلووات ساعت در یک ماه می‌شود.

8.شاید پیش از هر اقدامی توجه به برچسب انرژی در انتخاب یخچال و فریزر دقت در استاندارد و موارد ایمنی و مصرف انرژی است و بهینه‌ترین حالت انتخاب یخچال و فریزر با شاخص A و +A ضروری است، بعضی از خانواده‌ها با خرید یخچال و فریزر جدید، بازهم از مدل قدیمی آن استفاده می‌کنند. غافل از این‌که یخچال‌های قدیمی بسیار پرمصرف هستند و باعث 2 برابر شدن مصرف برق خانواده می‌شود.

وسایل پرمصرف

کولرآبی یا گازی؟

گرایش به استفاده از کولرهای گازی، اسپلیت و داکت اسپلیت‌ها حتی در مناطق معتدل کشور در سال‌های اخیر رو به فزونی است، این در حالی است که کولرهای آبی به لحاظ تولید رطوبت و خنکای مطبوع، صرفه اقتصادی و مصرف متعارف‌تر انرژی، همچنان بهترین گزینه برای مناطق عادی کشور به شمار می‌روند، مناطق معتدلی که بیش از 80 درصد مساحت کشور را در بر می‌گیرد.
حال چگونه می‌توان بیشترین بهره‌وری را از کولرهای آبی در عین مصرف مطلوب و توام با ایجاد رفاه و آسایش داشت؟

1.سرویس منظم و دوره‌ای کولر، شستشو و تعویض به‌موقع پوشال‌های آن، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، باعث افزایش طول عمر دستگاه شده و از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه است.

2.در عین‌ حال مهم‌ترین نکته درباره کولرهای آبی که مصرف برق آن را تا بیش از 50 درصد کم کرده و به همان نسبت رقم قبض ما را نیز کاهش می‌دهد، استفاده از “دور کند” است. شاید فکر کنید که این کار در روزهای خیلی گرم شدنی نیست، اما هر مشکل راه‌حلی دارد. کافی است یک سایه بان روی کولر نصب کنیم و ضمن عایق‌بندی مناسب کانال‌ها، از بسته بودن درها و پنجره‌ها مطمئن شویم تا از ورود هوای گرم به داخل منزل و اتلاف هوای خنک جلوگیری شود.

3.در هنگام خرید کولرآبی به برچسب مصرف انرژی توجه کنیم و کولر را با توجه به برچسب انرژی، مشخصات فنی و متناسب با نوع نیاز خریداری کنیم.

انواع کولرها

4.استفاده هم‌زمان از چند وسیله گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ‌هایی که گرمای زیادی تولید می‌کنند، موجب بالا‌ رفتن دمای خانه شده و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‌دهد.

 این در حالی است که در مناطق گرمسیر و شرجی کشور که دما و رطوبت بالا است، با توجه به الگوی مصرف برق ویژه این مناطق که در ماه‌های گرم به 3000 کیلووات ساعت هم می‌رسد، استفاده از کولرهای گازی توجیه‌پذیر است. البته بسیاری می‌پرسند دمای آسایش کولرگازی چه دمایی است که هم خنکی لازم حاصل شود و همچنین کمترین افزایش قبض برق را داشته باشیم.

 1. کارشناسان انرژی دمای آسایش را برای کولرهای گازی 24 تا 26 درجه می‌دانند.
 2. به اعتقاد آن‌ها سرویس به‌موقع کندانسور کولرگازی و شست و شوی مداوم فیلترها و شبکه داخل کولر موجب صرفه‌جویی 10 تا 15 درصدی برق می‌شود.
 3. درزگیر مناسب اطراف کولر، قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید نیز تأثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی دارد.
 4. خاموش کردن یک کولرگازی در منزل موجب کاهش 30 درصدی مصرف برق خانوار می‌شود.

فیلتر کولر

صرفه اقتصادی لامپ‌های فوق کم‌مصرف در بلندمدت

 جایگزینی لامپ‌های پرمصرف با انواع فوق کم‌مصرف شاید کمی هزینه‌بر به نظر برسد، اما با توجه به کاهش مصرف چشمگیر این لامپ‌ها و همچنین طول عمر چندین برابری آن‌ها، قطعاً این اقدام سرمایه گذاریی ارزنده در نظام اقتصادی خانواده، ادارات و حتی فضاهای عمومی و تجاری خواهد بود. اظهارات سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد مصداق بارزی از این ادعاست. او می‌گوید: در پروژه تعویض لامپ‌های پرمصرف شهر با لامپ‌های کم‌مصرف، بیش از ۹۰ درصد در مصرف برق روشنایی پارک‌ها و فضای سبز این شهر صرفه‌جویی شده است، چراکه مصرف لامپ‌های LED فوق کم‌مصرف جایگزین شده، نسبت به لامپ‌های پرمصرف قدیمی در حد یک‌ دهم است!
بنابراین جهت صرفه‌جویی انرژی در سیستم‌های روشنایی، هنگام خرید و استفاده موارد زیر را مورد توجه قرار دهید.

لامپ کم مصرف

 1. برای خرید سیستم روشنایی حتی‌الامکان از لامپ‌های (فوق کم‌مصرف) استفاده کنید. گرچه قیمت اولیه خرید این لامپ‌ها بیشتر است اما در بلندمدت صرفه‌جویی هزینه بسیاری را در بر خواهد داشت و تنها 10 درصد انرژی مصرفی یک لامپ عادی را برای تولید نور استفاده می‌کنند، علاوه بر این‌که 8 تا 12 مرتبه بیشتر از لامپ‌های رشته‌ای عمر می‌کند.
 2. دقت داشته باشید که از لامپ‌های فوق کم‌مصرف استاندارد استفاده کنید.

  لامپ های کم مصرف

   

  در هنگام استفاده از سیستم روشنایی نیز موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

  1.لامپ اتاق‌هایی كه از آن‌ها استفاده نمی‌شود، خاموش شوند.

  2.استفاده از پرده و رنگ‌های روشن برای دیوارها می‌تواند نقش قابل‌توجهی در كاهش مصرف انرژی داشته باشد.

  3.سیم‌ها، پریزها و كلیدهای برق را به‌موقع بررسی كرده و طبق برنامه منظمی حباب‌ها، قاب‌ها و لامپ‌ها تمیز شود تا از بازدهی نوری آن‌ها كاسته نشود.

  4.بهتر است روشنایی در هنگام مطالعه و محل كار حداکثر مجاز را دارا بوده و در فضاهایی نظیر راه‌پله‌ها از حداقل مجاز روشنایی موردنیاز استفاده شود.

  5.از روشنایی موضعی استفاده کنید؛ یعنی به‌جای روشن کردن کل فضا، تنها قسمتی از آن را که استفاده از نور در آنجا ضروری است روشن نگه‌دارید.

  6.برای جلوگیری از روشن شدن تمام لامپ‌های لوستر از كلید دوبل استفاده کنید.

  7.با نصب كلیدهای زمان‌دار یا چشم الكترونیكی در نواحی كم رفت‌وآمد مانند انبار، راه‌پله‌ها و … با خاموش كردن لامپ‌ها می‌توانید در مصرف برق صرفه‌جویی كنید.

  وسایل پرمصرف

  با انجام این راهکارهای ساده به خوبی می توانید مصارف برق را در حد الگو نگه دارید و مصرف را بهینه کنید. امتحان کنید.

  برای اطلاعات بیشتراپلکیشن برق من را در گوشی هوشمند خود نصب کنید. لینک نصب:

  https://bargheman.com/mobile-app

  موضوع الگوی مصرف هم در این پست به خوبی توضیح داده شده است. ببینید.

  http://tavanirpr.ir/?p=2196

  اگرمایل بودید با دیگران به اشتراک بگذارید. 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن