پویش انرژی همدلی

جلوگیری از هدررفت انرژی در پویش انرژی همدلی

بررسی دقیق اعداد در کشور نشان می دهد  سرانه مصرف گاز در ایران شش برابر جهان است.

این روزها حجم بالای مصرف گاز در بخش خانگی موجب کاهش گاز ورودی به نیروگاه ها و محدودیت در تولید برق شده است. در این نوشتار به بررسی این موضوع می پردازیم.

مطابق آمار رسمی شرکت ملی گاز ایران ، مصرف روزانه گاز کل کشور در نخستین روز زمستان امسال در مقایسه با دوره مشابه پارسال، ۵۵میلیون مترمکعب افزایش یافته و به ۷۴۰میلیون مترمکعب رسیده است.

سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۱۵ درصد افزایش یافته است.

مصرف صنایع عمده ۱۲۰میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها هم ۵۵ میلیون مترمکعب بوده که گازرسانی به نیروگاه‌های کشور نسبت به زمان مشابه پارسال ۲۴درصد کاهش یافته و دلیل آن افزایش مصرف مشترکان بخش خانگی است.

مصرف برق ایران معادل مصرف چند کشور اروپایی

به استناد آمار‌های ارائه‌شده میزان مصرف گاز ایران طبق آمار‌های جهانی با مجموع ۹ کشور رومانی، کویت، لهستان، تایوان، عمان، قطر، بنگلادش، بلاروس و ترکمنستان برابری می‌کند، اما متأسفانه شاخص رشد مصرف گاز در کشور ۱۰ برابر ایالات متحده امریکا، ۱۱ برابر روسیه و چهار برابر ژاپن است.

براساس آمار قابل استناد وزارت نیرو ، برای پاسخگویی به نیاز برقی همه مشترکان در تمام بخش‌ها، حدود ۱۸۰ میلیون متر مکعب گاز نیاز داریم، اماتنها برای تأمین گاز خانگی حدود چهار برابر این رقم گاز طبیعی مصرف می‌شود که رقم بسیار بالایی است.

غفلت از بهینه‌سازی ساختمان‌ها

با این وجود، سیاست دولت‌ها همچنان در حال اجراست ولی آن سوی معادله مغفول مانده است؛ بهینه‌سازی مصرف در ساختمان‌ها. آمار‌ها می‌گویند شاخص‌های مصرف انرژی در بخش ساختمان کشور نسبت به استاندارد جهانی حدود ۵ /۲ تا سه برابر بیشتر است که این شاخص مصرف انرژی در ایران نسبت به کشور‌های اروپایی شاید به پنج برابر و بیشتر هم برسد.

اما در این فصل سرد سال که مصرف گاز به شدت افزایش یافته و نیروگاه ها سوخت کافی بری تولید برق مورد نیاز همه کشور ندارند حتمالا فرصت تغیرت اساسی در بهینه سازی ساختمان نخواهیم داشت

اما با انجام چند راهکار ساده از جمله پوشاندن درز درب و پنجره ، مسدود کردن دریچه های کولر و با اندکی صرفه جویی در مصرف گاز و برق به پویش انرژی همدلی می پیوندیم تا همه هموطنان دلشان گرم و چراغ خانه آنها روشن باشد.

به پویش #انرژی_همدلی می پیوندم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن