کولرگازی

چرا نباید در تهران کولرگازی بخریم؟

خرید کولر گازی برای شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ با آب و هوای معتدل مقرون به صرفه نیست.

کولر گازی مناسب چه شهری است ؟

ایران کشوری متنوع در آب و هواست. در مناطقی از جنوب کشور دمای هوا به بیش از 50 درجه می رسد و همزمان در گوشه ای از کشور هوا کمی سرد  است. در این میان شهرهای زیادی هم هستند که آب و هوای معتدل دارند مثل تهران ، اصفهان ، شیراز و .. از سالهای دور مردم این شهرها از کولرهای آبی برای خنک کردن خانه ها و مغازه ها در تابستان استفاده می کردند. اما در سالهای اخیر شرکت های خارجی سازنده لوازم خانگی ، با تبلیغات خود مردم را به خرید کولر های گازی برای شهرهای با آب و هوای معتدل تشویق کردند . به صورت کلی باید توجه کنید که اساسا کولر گازی برای شهرهای بسیار گرمسیری و با آب و هوای شرجی طراحی شده است که در آن شهرها امکان بهره مندی از کولر آبی اساسا میسر نمی باشد. پس کولر گازی برای شهرهای معتدل مانند تهران گزینه مناسبی نیست زیرا هم هزینه خرید ، هم هزینه تعمیر و نگهداری و هم هزینه برق مصرفی آن بسیار بالاست و اصلا مقرون به صرفه نیست.

دلایلی اینکه چرا خرید کولر گازی مقرون به صرفه نیست؟

 گران بودن

 شاید اساسی ترین مسئله که می تواند تمام معایب و مزایای هر دو نوع را بی اثر کند  بحث قیمت کولرهای گازی است.هزینه 4 تا 5 برابری نسبت به خرید کولرهای آبی، در بیشتر مواقع دست خریداران را برای یک انتخاب اصولی و کارآمد می بندد. علاوه بر اینکه در سالهای اخیر به دلیل تحریم ها ، شرکت های اصلی سازنده کولرهای گازی نمایندگی های خود را در ایران تعطیل کرده و رفته اند. و مردم مانده اند و کولرهای گازی خریداری شده بسیار گران که اگر نیاز به تعمیری داشته باشد باید به تعمیرکارهای غیر رسمی مراجعه کنند. بازار قاچاق هم که فعال است و برخی از مردم برای خرید کولر گازی های کم کیفیت و عموما با نام های غیر اصلی به شهرهای مرزی مراجعت می کنند به امید اینکه از خرید کولر گازی برای شهر معتدل خود عقب نمانند. بدون توجه به اینکه واقعا کولر گازی در شهرهایی که استفاده از آن خیلی ضرورت اساسی ندارد نه تنها مقرون به صرفه نیست بلکه هدر رفت منابع است. 

 مصرف بالای انرژی برق

 یکی دیگر از معایب کولر های گازی بحث مصرف بالای انرژی برق است. این نکته با توجه به این که غالبا کولرها در ساعات اوج مصرف برق ، روشن می شوند ( ظهر و بعد از ظهر) بیشتر قابل توجه می شود. حتی بررسی ها نشان می دهد بسیاری از این ساکنان در حالی که در خانه خود کولر آبی دارند برای اینکه دمای آسایش خود را کمتر کنند و در تابستان بتوانند از نهایت خنکی استفاده کنند کولر گازی میخرند و با وجود مشکلات نصبی که کولر گازی دارد از جمله لوله کشی روکار در مشاعات و غیره به نصب آن تن می دهند. در این شرایط وقتی کولر گازی را روشن می کنند به دلیل وجود کانال کولر آبی ، بخشی زیادی از انرژی سرمایشی هدر می رود و نکته مهمتر اینکه دمای آسایش آنها در ذهن تغیر کرده و دیگر حاضر به استفاده از کولر آبی نیستند. در این شرایط قبض برق آن ها به صورت تصاعدی افزایش یافته و در پایان ماه با دیدن قبض برق تمامی خنکی مصرف کرده در این مدت تبدیل به نقره داغ می شود.

 آلایندگی محیط زیست کولرهای گازی

چنان چه قبلا هم ذکر کردیم، کولرهای گازی به دلیل مکانیزم خاص سرمایشی شان، انواعی از گازهای مضر برای لایه ازن را تولید می کنند. این گازها در کنار تعداد بی شمار ذرات معلق و گازهای سمی تنها به قیمت خنک شدن ما به فضا و محیط زیست مان روانه می شود. این موضوع در شهرهایی که به خودی خود دارای آلایندگی هستند مانند شهرهایی چون تهران و اهواز مشکل ساز خواهد شد. از طرفی ممکن است محل موتور دستگاه در تراس منازل و تقریبا پشت پنجره اتاق ها تعبیه شود، این امر در بیشتر مجتمع ها اتفاق می افتد  و باعث ورود گازهای ناسالم به منزل می شود.

هزینه بالای نگهداری و تعمیرات 

کولر گازی هزینه زیادی در هنگام خرید نیاز دارد که بخشی از سرمایه خانوار صرف آن می شود . اما این پایان ماجرا نیست. کولر گازی از تجهیزات تخصصی و پیچیده ای برخوردار است که سرویس آن کار مالک آن نیست. در شرایطی که اکثرا پدران خانواده به سادگی کولر آبی خود را سالیانه سرویس می کنند و اگر قطعه ای بخواهد به راحتی عوض می کنند اما برای سرویس کولر گازی باید از سرویس کار ماهر با هزینه های بالا دعوت بعمل آورد. و این موضوع در حالی بحرانی تر می شود که کولر گازی نیاز به قطعه ای خاص و یا سرویس شارژ گاز داشته باشد. در این شرایط گاهی به اندازه خرید یک کولر آبی باید هزینه دوباره کرد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن